»ESČP je takrat sprva pritrdil tožnikom, vendar so po pritožbi Madžarske razsodili, da kratkotrajna namestitev prosilcev na tranzitnem območju ni pomenila 'omejitve svobode'.«
»Dejstva današnje sodbe in veljavni pravni okvir, ki sta se spremenila po 28. marcu 2017, pa sta bistveno drugačna, kar upravičuje odločitev Sodišča, ki je prišlo do drugačnega sklepa o naravi namestitve v tranzitnem območju, in ugotavlja, da je bila tokrat pritožnikom kršena pravica do svobode v nasprotju s 5. členom konvencije.«
»Gre za enega najpomembnejših primerov, kajti zajema najpomembnejše probleme madžarskega azilnega sistema, ki so po našem mnenju v neskladju z evropskim pravom in grobo kršijo človekove pravice prosilcev za azil.«
»Primer je torej pomemben ne le za usodo prosilcev za azil, pridržanih na tranzitnih območjih, ampak tudi glede razmerja med dvema evropskima sodiščema.«
»Prošnje za azil so jim bile samodejno zavržene, saj naj bi bila Srbija zanje varna tranzitna država...«
»Ves ta čas so družine zaprte na tranzitnem območju, območje je zavarovano z visoko ograjo in bodečo žico...«
»Končno nam decembra lani z uporabo dveh »izrednih« pravnih sredstev uspelo na sodišču v Szegedu...«
»Sploh v primerjavi s slovensko v tistem obdobju. Potem je šlo žal vse samo še navzdol.«
»Gre za nespoštovanje osebne svobode. Prosilce zadržujejo brez kakršne koli odločbe o omejitvi gibanja, brez možnosti pritožbe, v nečloveških razmerah.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju